Polska Parafia
pw. Ducha Świętego
w Southend On Sea

Otwarcie kościołów na Msze św. z udziałem wiernych

Opublikowano, Wtorek 30 czerwiec 2020

artkuł edytowany: 04.07.2020

Drodzy Parafianie,

Od 4 lipca zostają otwarte kościoły na Msze święte z Waszym udziałem.

Msza święta jest czasem spotkania z żywym Bogiem, który do nas przychodzi, przemawia i jednoczy ze Sobą. Dzięki niej jesteśmy żywym Kościołem. Po długim czasie izolacji konieczne jest, abyśmy byli razem w świątyni. Chociaż otwarcie kościołów jest stopniowe i obwarowane pewnymi ograniczeniami to mam nadzieję, że będą one jak najszybciej usuwane.

Zasady, na jakich otwierane są kościoły mają na celu bezpieczeństwo. Zostały one podane przez biskupów angielskich i zaadaptowane przez proboszczów poszczególnych parafii. Będziemy starali się do nich dostosować. Nie dysponujemy własnym kościołem, ale korzystamy z kościołów angielskich. Dlatego w naszych decyzjach nie jesteśmy w pełni samodzielni.

Aktualnie nie została zniesiona jeszcze dyspensa od udziału w Mszach świętych w niedziele i święta obowiązujące. Oznacza to, że osoby, które nie wezmą udziału we Mszy świętej ze względów zdrowotnych, uzasadnionej obawy o zdrowie własne lub innych osób lub z powodu limitu osób w kościołach nie popełniają grzechu ciężkiego. Powinny one uczestniczyć w transmisji Mszy świętej na żywo i znaleźć czas na modlitwę.

Otwarcie kościołów jest uzależnione od obecności wolontariuszy. Dlatego bardzo Was proszę, abyście zgłaszali się do tej posługi. Proszę o kontakt telefoniczny (07566229699) najpóźniej do środy 1 lipca. Na każdej Mszy świętej powinno być minimum dwóch wolontariuszy. Najlepiej jeśli będą to cztery osoby. Potrzebujemy zorganizować dyżury na kilka tygodni do przodu. Wolontariusze będą proszeni, aby przyjść do kościoła wcześniej, czyli pół godziny przed Mszą. Stoją oni przy wejściu, informują odnośnie zajmowania miejsc, podają żel do dezynfekcji, a po nabożeństwie wycierają ławki płynem w sprayu. Już teraz bardzo dziękuję za zgłoszenia.

Msze święte będą odbywać się we wszystkich naszych ośrodkach co tydzień. Spowiedź święta jest możliwa tak, jak do tej pory po uprzednim umówieniu się z księdzem. Ponadto spowiedź będzie w soboty i niedziele przed każdą Mszą świętą w godzinach i miejscach podanych poniżej.

Rozkład Mszy świętych i spowiedzi jest następujący:

*** Westcliff-on-Sea ***
MSZE ŚW OD 4 LIPCA
- Msza święta jest w soboty o 17.30.
- Spowiedź jest w soboty od 17.15 do 17.45 na małym parkingu przy drzwiach od zakrystii od strony ulicy St Helen’s.

*** Southend-on-Sea ***
MSZE ŚW OD 5 LIPCA
- Msza święta jest w niedziele o 8.30.
- Spowiedź jest w niedziele od 7.45 do 8.15 na parkingu przed kościołem.

*** Basildon ***
MSZE ŚW OD 11 LIPCA
- Msza święta jest w niedziele o 12.30 za wyjątkiem drugiej niedzieli miesiąca.
- Zamiast drugiej niedzieli miesiąca Msza święta będzie w sobotę poprzedzającą drugą niedzielę o 20.00.
- Spowiedź jest w niedziele (za wyjątkiem drugiej niedzieli miesiąca) od 11.45 do 12.15 na dużym parkingu obok kościoła.

*** Chelmsford ***
- Msze święte nie odbedą się.

Zasady udziału w Mszach świętych:
- Liczba osób, które mogą wejść do kościoła została ustalona przez angielskich proboszczów i wynosi zwykle około 30. Nie otrzymałem jeszcze od wszystkich angielskich parafii dokładnych informacji. W przypadku zbyt dużych ograniczeń będę interweniował domagając się ich zmniejszenia. Wkrótce podam informację, w jaki sposób można będzie zgłaszać swój udział w Mszach świętych.
- Pierwszeństwo udziału w Mszach świętych ze zrozumiałych względów mają wolontariusze oraz osoby, które zamówiły intencje.
- Przy wejściu do kościoła będą stać wolontariusze, którzy pomogą we wszystkim.
- Wchodząc do kościoła należy zdezynfekować dłonie dostępnym tam żelem.
- Posiadanie masek zakrywających usta i nos nie jest obowiązkowe.
- Zajmujemy miejsca w kościele tak, aby zachować dystans 2 metry do innych osób. Osoby mieszkające razem nie muszą zachowywać dystansu do siebie.
- W niektórych kościołach obowiązuje jednokierunkowy ruch (wejście i wyjście jest oddzielne).
- Nie ma na razie śpiewu w czasie Mszy.
- W prezbiterium przebywa tylko ksiądz.
- Nie ma możliwości wejścia do zakrystii. Dlatego wszystkie sprawy proszę zgłaszać telefonicznie.
- Podchodzenie do Komunii świętej będzie jednokierunkowe. Komunia święta będzie podawana na dłoń (szczegółową informację o sposobie przyjmowania Komunii podam w osobnej wiadomości). W czasie udzielania Komunii poszczególnym osobom nie będzie dialogu pomiędzy nimi a księdzem („Ciało Chrystusa”, „Amen”). Dialog ten będzie miał miejsce przed udzielaniem Komunii i będzie odmówiony wspólnie.
- Przed Mszą świętą i po niej nie zatrzymujemy się przed kościołem jak to zwykle bywa, aby porozmawiać ze znajomymi. A szkoda
- Osoby znajdujące się w grupie ryzyka lub chore proszone są o pozostanie w domach.

W obecnym czasie ze względu na podane zasady potrzebne będzie skupienie na tym, co najważniejsze oraz cierpliwość i zrozumienie. Pamiętajmy, że jest to okres przejściowy i miejmy nadzieję, że zakończy się jak najszybciej. Niech nasza wiara prowadzi nas na spotkanie z Bogiem w Eucharystii.

W przypadku Waszych pytań lub potrzeb proszę o kontakt telefoniczny (07566229699).

Serdecznie pozdrawiam i błogosławię.

ks. Wojciech